BUK9237-55,118
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BUK9237-55,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 55V 32A DPAK
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA
Series :
TrenchMOS™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
33m Ω @ 15A, 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17.6nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1236pF @ 25V
Datasheets
BUK9237-55,118
NXP Semiconductors BUK9237-55,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 33m Ω @ 15A, 10V 1236pF @ 25V 17.6nC @ 5V 55V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
BUK9237-55,118 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1236pF @ 25V.In order to operate this transistor, a voltage of 55V is needed from the drain to the source (Vdss).
BUK9237-55,118 Features
a 55V drain to source voltage (Vdss)