BUK7Y2R0-40HX
Mfr.Part #
BUK7Y2R0-40HX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-100, SOT-669
Description
MOSFET N-CH 40V 120A LFPAK56
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90.5nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2m Ω @ 25A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.6V @ 1mA
Vgs (Max) :
+20V, -10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5450pF @ 25V
Package / Case :
SC-100, SOT-669
Reach Compliance Code :
Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
217W Ta
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Ta
Datasheets
BUK7Y2R0-40HX
Nexperia BUK7Y2R0-40HX
N-Channel Tape & Reel (TR) 2m Ω @ 25A, 10V +20V, -10V 5450pF @ 25V 90.5nC @ 10V 40V SC-100, SOT-669
BUK7Y2R0-40HX Description
BUK7Y2R0-40HX Features
Fully automotive qualified to AEC-Q101:
• 175 °C rating suitable for thermally demanding environments
• Trench 9 Superjunction technology:
• Reduced cell pitch enables enhanced power density and efficiency with lower RDSon in
same footprint
• Improved SOA and avalanche capability compared to standard TrenchMOS
• Tight VGS(th) limits enable easy paralleling of MOSFETs
• LFPAK Gull Wing leads:
• High Board Level Reliability absorbing mechanical stress during thermal cycling, unlike
traditional QFN packages
• Visual (AOI) soldering inspection, no need for expensive x-ray equipment
• Easy solder wetting for good mechanical solder joint
• LFPAK copper clip technology:
• Improved reliability, with reduced Rth and RDSon
• Increases maximum current capability and improved current spreading
BUK7Y2R0-40HX Applications
12 V automotive systems