BUK7Y20-30B,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BUK7Y20-30B,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-100, SOT-669
Datasheet
Download
Description
NEXPERIA BUK7Y20 - N-CHANNEL TRE
Stock
55
In Stock :
55
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Connection :
DRAIN
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
20m Ω @ 20A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
39.5A Tc
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
11.2nC @ 10V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Turn On Delay Time :
9.5 ns
Power Dissipation-Max :
59W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Terminations :
4
Fall Time (Typ) :
10 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Pin Count :
4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Drain-source On Resistance-Max :
0.02Ohm
Radiation Hardening :
No
Vgs (Max) :
±20V
Number of Pins :
Turn-Off Delay Time :
20.5 ns
FET Type :
N-Channel
JEDEC-95 Code :
MO-235
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Dual Supply Voltage :
30V
Continuous Drain Current (ID) :
39.5A
Rise Time :
18ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
158A
Contact Plating :
Tin
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
688pF @ 25V
Published :
2010
Terminal Form :
Gull wing
Transistor Application :
SWITCHING
Surface Mount :
yes
Package / Case :
SC-100, SOT-669
Datasheets
BUK7Y20-30B,115
Nexperia BUK7Y20-30B,115
N-Channel Tape & Reel (TR) 20m Ω @ 20A, 10V ±20V 688pF @ 25V 11.2nC @ 10V SC-100, SOT-669
BUK7Y20-30B,115 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 688pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [39.5A], which is its maximum continuous current.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 20.5 ns.A maximum pulsed drain current of 158A is the maximum peak drain current rated for this device.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 9.5 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 30V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
BUK7Y20-30B,115 Features
a continuous drain current (ID) of 39.5A
the turn-off delay time is 20.5 ns
based on its rated peak drain current 158A.