BUK7M33-60EX
Mfr.Part #
BUK7M33-60EX
Package / Case
SOT-1210, 8-LFPAK33
Description
MOSFET N-CH 60V 24A LFPAK33
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Pin Count :
8
Factory Lead Time :
26 Weeks
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10.9nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A Tc
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
33m Ω @ 5A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSSO-G4
Terminal Form :
Gull wing
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Drain-source On Resistance-Max :
0.033Ohm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
628pF @ 25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
24A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
10.3 mJ
Surface Mount :
yes
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
98A
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation-Max :
44W Tc