BUK7M20-40HX
Mfr.Part #
BUK7M20-40HX
Package / Case
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Description
BUK7M20-40H - N-CHANNEL 40V, STA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
FET Type :
N-Channel
Series :
Automotive, AEC-Q101
Vgs (Max) :
+20V, -10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10.2nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.6V @ 1mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
20m Ω @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
598pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
25A Ta
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V