BUK7E5R2-100E,127
Mfr.Part #
BUK7E5R2-100E,127
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation-Max :
349W Tc
Rise Time :
62ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Packaging :
Tube
Max Dual Supply Voltage :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Package / Case :
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Case Connection :
DRAIN
FET Type :
N-Channel
Fall Time (Typ) :
80 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.2m Ω @ 25A, 10V
Turn-Off Delay Time :
158 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Number of Channels :
1
Number of Terminations :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11810pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pin Count :
3
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Mounting Type :
Through Hole
Drain-source On Resistance-Max :
0.0052Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
Weight :
2.299997g
Continuous Drain Current (ID) :
120A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
180nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
37 ns
Surface Mount :
No
Datasheets
BUK7E5R2-100E,127
Nexperia BUK7E5R2-100E,127
N-Channel Tube 5.2m Ω @ 25A, 10V ±20V 11810pF @ 25V 180nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
BUK7E5R2-100E,127 Overview
A device's maximal input capacitance is 11810pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 120A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 100V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.Its turn-off delay time is 158 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 37 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.By using 100V, it can supply the maximum voltage from two sources.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
BUK7E5R2-100E,127 Features
a continuous drain current (ID) of 120A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage