BUK7E4R6-60E,127
Mfr.Part #
BUK7E4R6-60E,127
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
MOSFET N-CH 60V 100A I2PAK
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn On Delay Time :
23 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.6m Ω @ 25A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±20V
Max Dual Supply Voltage :
60V
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Number of Pins :
3
Surface Mount :
No
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Turn-Off Delay Time :
50 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6230pF @ 25V
Drain-source On Resistance-Max :
0.0046Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fall Time (Typ) :
40 ns
Published :
Terminal Position :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
82nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
234W Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rise Time :
39ns
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
BUK7E4R6-60E,127
Nexperia BUK7E4R6-60E,127
N-Channel Tube 4.6m Ω @ 25A, 10V ±20V 6230pF @ 25V 82nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
BUK7E4R6-60E,127 Overview
A device's maximum input capacitance is 6230pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 100A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 50 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 23 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.Powered by 60V, it supports maximum dual supply voltages.This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
BUK7E4R6-60E,127 Features
a continuous drain current (ID) of 100A