BUK7E1R8-40E,127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BUK7E1R8-40E,127
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Case Connection :
DRAIN
Pin Count :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
Number of Pins :
3
Vgs (Max) :
±20V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Rise Time :
60ns
Number of Terminations :
Mounting Type :
Through Hole
Turn-Off Delay Time :
121 ns
Surface Mount :
No
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
145nC @ 10V
Published :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Max Dual Supply Voltage :
40V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11340pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Turn On Delay Time :
42 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation-Max :
349W Tc
Terminal Position :
Single
Fall Time (Typ) :
83 ns
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
120A
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.8m Ω @ 25A, 10V