BUK7575-55A,127
Mfr.Part #
BUK7575-55A,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 55V 20.3A TO220AB
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation :
62W
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Packaging :
Tube
Published :
2010
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Breakdown Voltage :
55V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
483pF @ 25V
Turn-Off Delay Time :
70 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.075Ohm
Contact Plating :
Tin
Transistor Element Material :
SILICON
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
81A
Number of Pins :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
DRAIN
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
62W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20.3A Tc
Mounting Type :
Through Hole
Series :
TrenchMOS™
Surface Mount :
No
HTS Code :
Package / Case :
TO-220-3
Number of Terminations :
3
Rise Time :
50ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
75m Ω @ 10A, 10V
Max Dual Supply Voltage :
55V
Continuous Drain Current (ID) :
20.3A
Fall Time (Typ) :
40 ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Turn On Delay Time :
10 ns
Element Configuration :
1
Transistor Application :
SWITCHING
Datasheets
BUK7575-55A,127
NXP Semiconductors BUK7575-55A,127
N-Channel Tube 75m Ω @ 10A, 10V ±20V 483pF @ 25V TO-220-3
BUK7575-55A,127 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 483pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 20.3A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 55V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 55VV.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 70 ns.Peak drain current is 81A, which is the maximum pulsed drain current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 10 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.In addition to 55V, it supports dual voltages up to the maximum.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
BUK7575-55A,127 Features
a continuous drain current (ID) of 20.3A
a drain-to-source breakdown voltage of 55V voltage
the turn-off delay time is 70 ns
based on its rated peak drain current 81A.