BUK6Y15-40PX
Mfr.Part #
BUK6Y15-40PX
Package / Case
SC-100, SOT-669
Description
MOSFET P-CH 40V 63A LFPAK56
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
15m Ω @ 11A, 10V
Factory Lead Time :
27 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
50nC @ 10V
FET Type :
P-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2.47nF @ 20V
Power Dissipation-Max :
106W Ta
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
63A Ta
Package / Case :
SC-100, SOT-669
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Datasheets
BUK6Y15-40PX
Nexperia BUK6Y15-40PX
P-Channel Tape & Reel (TR) 15m Ω @ 11A, 10V ±20V 2.47nF @ 20V 50nC @ 10V 40V SC-100, SOT-669
BUK6Y15-40PX Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2.47nF @ 20V.In order to operate this transistor, a voltage of 40V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
BUK6Y15-40PX Features
a 40V drain to source voltage (Vdss)