BUK6210-55C,118
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BUK6210-55C,118
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 55V 78A DPAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Dual Supply Voltage :
55V
Contact Plating :
Tin
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.8V @ 1mA
Turn-Off Delay Time :
130 ns
Turn On Delay Time :
16 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
63nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.6m Ω @ 15A, 10V
Pin Count :
3
Fall Time (Typ) :
74 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power Dissipation :
128W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4000pF @ 25V
Element Configuration :
Single
Continuous Drain Current (ID) :
78A
Vgs (Max) :
±16V
Number of Pins :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
78A Tc
Power Dissipation-Max :
128W Tc
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Breakdown Voltage :
55V
Rise Time :
45ns
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
BUK6210-55C,118
Nexperia BUK6210-55C,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 9.6m Ω @ 15A, 10V ±16V 4000pF @ 25V 63nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
BUK6210-55C,118 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 4000pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 55V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 55V.As a result of its turn-off delay time, which is 130 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 16 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The maximum dual supply voltage can be supported by 55V.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
BUK6210-55C,118 Features
a continuous drain current (ID) of 78A
a drain-to-source breakdown voltage of 55V voltage