BUK652R6-40C,127
Mfr.Part #
BUK652R6-40C,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
199nC @ 10V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
263W Tc
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±16V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.8V @ 1mA
Series :
TrenchMOS™
Source Url Status Check Date :
Package / Case :
TO-220-3
Mounting Type :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11334pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.7m Ω @ 25A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Datasheets
BUK652R6-40C,127
NXP Semiconductors BUK652R6-40C,127
N-Channel Tube 2.7m Ω @ 25A, 10V ±16V 11334pF @ 25V 199nC @ 10V 40V TO-220-3
BUK652R6-40C,127 Overview
The maximum input capacitance of this device is 11334pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 40V in order to operate.Using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
BUK652R6-40C,127 Features
a 40V drain to source voltage (Vdss)