BUK6217-55C,118
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BUK6217-55C,118
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 55V 44A DPAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Pins :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
19m Ω @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.8V @ 1mA
Element Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1950pF @ 25V
Fall Time (Typ) :
45.6 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
55V
Published :
Max Dual Supply Voltage :
55V
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±16V
Pin Count :
3
Power Dissipation :
80W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
Turn-Off Delay Time :
56 ns
Turn On Delay Time :
9.8 ns
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
33.8nC @ 10V
Rise Time :
29.7ns
Power Dissipation-Max :
80W Tc
Datasheets
BUK6217-55C,118
Nexperia BUK6217-55C,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 19m Ω @ 12A, 10V ±16V 1950pF @ 25V 33.8nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
BUK6217-55C,118 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1950pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 44A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 55V and VGS=55V, so the drain-source breakdown voltage is 55V in this case.It is [56 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.A turn-on delay time of 9.8 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 16V.As it is powered by 55V, it can support the maximum dual supply voltage.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
BUK6217-55C,118 Features
a continuous drain current (ID) of 44A
a drain-to-source breakdown voltage of 55V voltage