BUK6215-75C,118
Mfr.Part #
BUK6215-75C,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
NEXPERIA BUK6215-75C - 57A, 75V,
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3900pF @ 25V
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Delay Time :
16.6 ns
Vgs (Max) :
±16V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Element Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Max Dual Supply Voltage :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Fall Time (Typ) :
69 ns
Number of Pins :
3
Power Dissipation-Max :
128W Tc
Continuous Drain Current (ID) :
57A
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.8V @ 1mA
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation :
128W
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
57A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
61.8nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
Pin Count :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Rise Time :
37.4ns
Contact Plating :
Tin
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
15m Ω @ 15A, 10V
Turn-Off Delay Time :
126 ns
Package / Case :
Datasheets
BUK6215-75C,118
NXP Semiconductors BUK6215-75C,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 15m Ω @ 15A, 10V ±16V 3900pF @ 25V 61.8nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
BUK6215-75C,118 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 3900pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 57A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 75V and VGS=75V, so the drain-source breakdown voltage is 75V in this case.It is [126 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.A turn-on delay time of 16.6 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.As it is powered by 75V, it can support the maximum dual supply voltage.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
BUK6215-75C,118 Features
a continuous drain current (ID) of 57A
a drain-to-source breakdown voltage of 75V voltage