BU33SD5WG-TR
Mfr.Part #
BU33SD5WG-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 5SSOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Control Features :
Enable
Output Voltage 1 :
3.3V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
85mV
Number of Regulators :
1
ECCN Code :
EAR99
Output Configuration :
Positive
PSRR :
68dB (1kHz)
Published :
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Output Type :
FIXED
Current - Output :
500mA
Length :
2.9mm
Input Voltage (Min) :
3.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
BU33SD5WG-TR
ROHM Semiconductor BU33SD5WG-TR
[Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BU33SD5WG-TR] Overview
Introducing the cutting-edge solution for stable voltage regulation: the BU33SD5WG-TR from ROHM Semiconductor. This innovative integrated circuit is meticulously crafted to deliver exceptional performance in a compact 5SSOP package. With a voltage output of 3.3V and a maximum current rating of 500mA, it stands as a beacon of reliability and precision in the realm of linear regulators.
BU33SD5WG-TR Features
  • Stable 3.3V voltage output
  • High current rating of 500mA