BU28UA3WNVX-TL
Mfr.Part #
BU28UA3WNVX-TL
Package / Case
DFN
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA 4SSON
Voltage Regulators - Linear
Input Voltage Absolute-Max :
6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Output Voltage :
2.8V
Published :
Number of Outputs :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
NO LEAD
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
1V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Output Current :
300mA
Max Input Voltage :
5.5V
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
300mA
Dropout Voltage :
200mV
Min Current Limit :
370mA
Package / Case :
DFN
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.635mm
Output Voltage 1 :
2.8V
Packing Method :
Tape and Reel
Max Power Dissipation :
560mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Min Input Voltage :
1.7V
Voltage Tolerance-Max :
1%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
4
Datasheets
BU28UA3WNVX-TL
ROHM Semiconductor BU28UA3WNVX-TL
Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BU28UA3WNVX-TL Overview
Introducing the BU28UA3WNVX-TL, a state-of-the-art linear voltage regulator from ROHM Semiconductor, designed specifically for applications requiring stable and reliable low-voltage power supply. This compact IC REG LIN ensures a consistent output of 2.8V with a current capacity of 300mA. Engineered in a 4SSON package, it combines efficient power conversion with space-saving design, making it ideal for integration into advanced electronics systems where footprint and reliability are critical. The Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BU28UA3WNVX-TL is your go-to solution for precise voltage regulation needs.