BTFW30P-3SBTAE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTFW30P-3SBTAE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG 30POS SMD GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Length :
35mm
Contact Finish :
Gold
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold, Tin
Depth :
7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions :
30
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Color :
Black
Contact Resistance :
70mOhm
DIN Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Contact Material :
Bronze
Housing Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Mount :
Surface Mount
Series :
BTFW
Height Above Board :
0.295 7.50mm
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
30
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Filter Feature :
Datasheets
BTFW30P-3SBTAE1LF
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 30 Positions BTFW Gold Solder Bronze
BTFW30P-3SBTAE1LF Overview
BTFW30P-3SBTAE1LF Features
BTFW series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C