BTFW10P-3SBTE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTFW10P-3SBTE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG 10POS SMD TIN
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pitch :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Contact Finish :
Tin
Series :
BTFW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Height Above Board :
0.295 7.50mm
Published :
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Datasheets
BTFW10P-3SBTE1LF
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 10 Positions BTFW Tin