BTFW24P-3SSTAE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTFW24P-3SSTAE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG 24POS SMD GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Above Board :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Number of Positions :
24
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Solder Retention
Series :
BTFW
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.039 1.00mm
Datasheets
BTFW24P-3SSTAE1LF
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 24 Positions BTFW Gold