BTFW12P-3SSTE4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTFW12P-3SSTE4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG 12POS SMD TIN
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Solder Retention
Contact Finish :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Height Above Board :
0.295 7.50mm
Number of Positions :
12
Series :
BTFW
Packaging :
Tray
Pitch :
0.039 1.00mm
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Number of Rows :
2
Datasheets
BTFW12P-3SSTE4LF
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 12 Positions BTFW Tin