BTA16-600SW3G
Mfr.Part #
BTA16-600SW3G
Manufacturer
onsemi
Description
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC, 60
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
600V
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
ECCN Code :
EAR99
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
TO-220-3
Current - Hold (Ih) (Max) :
20mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Base Part Number :
BTA16
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Surface Mount :
No
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
170A @ 60Hz