BTA12-600BRG
Mfr.Part #
BTA12-600BRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
600V
Element Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
120A 126A
Number of Pins :
3
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Weight :
6.000006g
Mounting Type :
Through Hole
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Width :
4.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Tin
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Packaging :
Tube
Current Rating :
12A
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - Off State :
600V
Base Part Number :
BTA12
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
15.9mm
Hold Current :
50mA
Triac Type :
Standard
Length :
10.4mm
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
RMS Current (Irms) :
12A
Datasheets
BTA12-600BRG
STMicroelectronics BTA12-600BRG
Description:
The STMicroelectronics BTA12-600BRG Triac is a three-terminal, bidirectional, solid-state switch designed for AC switching applications. It is rated for 600V, 50mA, 1W, 1.5V, and 120A. It is available in a TO-220AB package.
Features:
• 600V, 50mA, 1W, 1.5V, and 120A ratings