BTA10-600BWRG
Mfr.Part #
BTA10-600BWRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tube
RMS Current (Irms) :
10A
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Trigger Device Type :
SNUBBERLESS TRIAC
Factory Lead Time :
11 Weeks
Case Connection :
Isolated
Hold Current :
50mA
Series :
Snubberless™
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
1000V/us
Weight :
6.000006g
Base Part Number :
BTA10
Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Package / Case :
TO-220-3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Elements :
1
Leakage Current (Max) :
1mA
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A 105A
Length :
10.4mm
Number of Terminations :
3
Voltage - Rated DC :
600V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Height :
15.9mm
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
10A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Contact Plating :
Tin
Pin Count :
3
Width :
4.6mm
Number of Pins :
Isolation Voltage :
2.5kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Datasheets
BTA10-600BWRG
STMicroelectronics BTA10-600BWRG
Features:
• 600 V maximum voltage rating
• 50 mA maximum current rating
• 1 W maximum power rating
• 1.5 V maximum gate trigger voltage
• TO-220AB package
• 100 A maximum surge current rating