BHR-30-VUA-ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BHR-30-VUA-ML
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length - Termination :
0.118 inch
Style :
Board to Board or Cable
Current Rating (Amps) :
3A
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Series :
BHR
Termination :
Solder
Durability :
500 Cycles
Body Depth :
0.386 inch
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
Feature :
Keying Slot
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Positions :
30
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Packaging :
Bulk
Mounting Option 1 :
LOCKING
Number of Positions Loaded :
All
Additional Feature :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250VAC
Number Of PCB Rows :
2
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Connector Type :
Header
Body Length or Diameter :
1.8 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Shape :
Square
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.358 9.10mm
Contact Material :
Brass
Reference Standard :
UL, CSA
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
BHR-30-VUA-ML
Adam Tech BHR-30-VUA-ML
BHR Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 30-Position Board to Board or Cable 0.358 9.10mm Height