BH33M0AWHFV-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BH33M0AWHFV-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6HVSOF
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
6
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Tolerance-Max :
1%
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Min Input Voltage :
2.5V
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
0.06V
Number of Regulators :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Number of Pins :
6
PSRR :
60dB (1kHz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
3.3V
Packing Method :
Tape and Reel
Dropout Voltage :
60mV
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Control Features :
Enable
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Outputs :
Max Output Current :
300mA
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Voltage Dropout (Max) :
0.09V @ 100mA
Max Power Dissipation :
680mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Bias Current :
65μA
Terminal Pitch :
0.5mm
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
60dB
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
BH33M0AWHFV-TR
ROHM Semiconductor BH33M0AWHFV-TR
Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BH33M0AWHFV-TR Overview
The Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BH33M0AWHFV-TR is a premier linear voltage regulator designed for exceptional performance in a variety of applications. Delivering a steady 3.3V output at up to 300mA, this regulator is housed in a compact 6HVSOF package, making it ideal for space-constrained applications. The product’s robust design ensures high reliability and stability under varying input voltage and load conditions. This makes the BH33M0AWHFV-TR a go-to solution for designers seeking a dependable voltage regulation solution that combines efficiency with miniature footprint.