BD33HA5MEFJ-LBH2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BD33HA5MEFJ-LBH2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
500MA 3.3V, FIXED OUTPUT, HIGH-A
Stock
452
In Stock :
452
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Current - Output :
500mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
BD33HA5MEFJ-LBH2
ROHM Semiconductor BD33HA5MEFJ-LBH2
Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BD33HA5MEFJ-LBH2 Overview
ROHM Semiconductor's BD33HA5MEFJ-LBH2 is a high-quality linear voltage regulator designed to provide a stable output of 3.3V with a maximum current rating of 500mA. This fixed output regulator offers exceptional performance and reliability, making it an ideal choice for a wide range of electronic applications.
BD33HA5MEFJ-LBH2 Features
  • Fixed output voltage of 3.3V
  • Maximum output current of 500mA