B82559B7103A016
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B82559B7103A016
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
16.5 mm x 17.3 mm x 8.1 mm
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 13A 7.2 MOHM SMD
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
2 MHz
Inductance :
10 uH
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Ferrite
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Termination :
Standard
Qualification :
AEC-Q200
Current - Saturation (Isat) :
14.6A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
B82559BxA016
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
7.2mOhm
Product :
Power Inductors
Tolerance :
10 %
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current Rating (Amps) :
13 A
Saturation Current :
14.6 A
Test Frequency :
100 kHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Product Type :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.681 L x 0.650 W (17.30mm x 16.50mm)
Package / Case :
16.5 mm x 17.3 mm x 8.1 mm
Length :
17.3 mm
Width :
16.5 mm
Diameter :
Frequency - Self Resonant :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Height :
8.1 mm
Height - Seated (Max) :
0.333 (8.45mm)
Q @ Freq :
Application :
Automotive
Core Material :
Ferrite
Packaging :
Cut Tape
Brand :
Type :
Wirewound
Features :
Datasheets
B82559B7103A016
Introducing Fixed Inductors EPCOS (TDK) B82559B7103A016 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 150°C, Package / Case:16.5 mm x 17.3 mm x 8.1 mm, Mounting Type:Surface Mount, Type:Wirewound, B82559B7103A016 pinout, B82559B7103A016 datasheet PDF, B82559B7103A016 amp .Beyond Fixed Inductors EPCOS (TDK) B82559B7103A016 ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B82559B7103A016
B82559B7103A016 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TDK-Epcos stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD