B82496C3181G000
Mfr.Part #
B82496C3181G000
Package / Case
603
Description
FIXED IND 180NH 120MA 6 OHM SMD
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel
DC Current :
120mA
Special Feature :
Q MEASURED AT 25.2MHZ
Inductance :
180 nH
Operating Temperature (Max) :
150°C
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
No
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reference Standard :
AEC-Q200
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Length :
1.7mm
Inductance-Nom (L) :
0.18 µH
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
25.2MHz
Depth :
900μm
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) - Parallel :
1.52Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Military Standard :
Not
Package / Case :
603
Tolerance :
2%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
4
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Material - Core :
Ceramic, Copper
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency - Self Resonant :
1.4GHz
Rated Current-Max :
0.12A
Datasheets
B82496C3181G000
EPCOS (TDK) B82496C3181G000
B82496C3181G000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD