B82476A1472M000
Mfr.Part #
B82476A1472M000
Description
FIXED IND 4.7UH 4.8A 16.5MOHM SM
Stock
576
In Stock :
576
Fixed Inductors
Construction :
RECTANGULAR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel
Resistance :
16.5mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
4.7 µH
DC Current :
4.8A
Current Rating :
4.8A
Operating Temperature (Max) :
150°C
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
Test Frequency :
100kHz
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Unshielded
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Length :
12.95mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
9.4mm
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Tolerance :
20%
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
5137
DC Resistance (DCR) - Parallel :
16.5mOhm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B82476A1472M000
EPCOS (TDK) B82476A1472M000
B82476A1472M000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD