B82464P4473M000
Mfr.Part #
B82464P4473M000
Package / Case
SMD/SMT
Description
FIXED IND 47UH 1.55A 95 MOHM SMD
Stock
889
In Stock :
889
Fixed Inductors
Reference Standard :
AEC-Q200
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Series :
B82464P4
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
95 mOhm Max
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.409 L x 0.409 W (10.40mm x 10.40mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
47 µH
DC Resistance (DCR) - Parallel :
95mOhm
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current Rating :
1.55A
Type :
Wirewound
Package / Case :
SMD/SMT
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Terminations :
2
RMS Current (Irms) :
1.55A
Number of Functions :
1
DC Current :
1.55A
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Test Frequency :
100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Max DC Current :
1.55A
HTS Code :
Length :
10.4mm
Shielding :
Shielded
Inductance Tolerance :
20%
Frequency - Self Resonant :
Packaging :
Cut Tape
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Current - Saturation :
1.8A
Width :
10.4mm
Inductance-Nom (L) :
47 µH
JESD-609 Code :
e3
Height :
10.4mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
20%
Depth :
10.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case/Size Code :
4141
Height - Seated (Max) :
0.189 (4.80mm)
Datasheets
B82464P4473M000
EPCOS (TDK) B82464P4473M000
B82464P4473M000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD