B82442T1822K000
Mfr.Part #
B82442T1822K000
Package / Case
2220 (5650 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2UH 1.51A 118MOHM SM
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Test Frequency :
7.96 MHz
Termination :
Standard
Core Type :
Drum
Type :
Drum Core, Wirewound
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Material - Core :
Ferrite
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
10 %
Inductance :
8.2 uH
Product Category :
Power Inductors - SMD
DC Resistance (DCR) :
118mOhm Max
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
5 mm
Features :
Shielding :
Shielded
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Self Resonant Frequency :
21 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Size / Dimension :
0.220 L x 0.197 W (5.60mm x 5.00mm)
Q @ Freq :
15 @ 7.96MHz
Length :
5.6 mm
Current Rating (Amps) :
1.51 A
Product :
Power Inductors
Series :
SIMID
Application :
Automotive
Product Type :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Core Material :
Ferrite
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Non-Compliant
Saturation Current :
3.3 A
Package / Case :
2220 (5650 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.209 (5.30mm)
Packaging :
Reel
Current - Saturation (Isat) :
3.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
5 mm
Brand :
Datasheets
B82442T1822K000
EPCOS (TDK) B82442T1822K000
B82442T1822K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TDK-Epcos stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD