B82442T1563K050
Mfr.Part #
B82442T1563K050
Description
FIXED IND 56UH 600MA 679MOHM SMD
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
0.679Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
150°C
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Test Frequency :
2.52MHz
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Current :
600mA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Rated Current-Max :
0.6A
Inductance-Nom (L) :
56 µH
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Frequency - Self Resonant :
7.5MHz
Reference Standard :
AEC-Q200
Terminal Shape :
J BEND
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Length :
5.9mm
Special Feature :
FLAME PROOF
Package / Case :
Depth :
5.3mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
56 µH
Datasheets
B82442T1563K050
EPCOS (TDK) B82442T1563K050
B82442T1563K050 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD