B82442T1225K000
Mfr.Part #
B82442T1225K000
Package / Case
2220 (5650M) 4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2MH 100MA 22.5OHM SM
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Saturation Current :
205 mA
Type :
XO (Standard)
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+150°C
DC Resistance (DCR) :
22.5Ohm Max
Product Height :
5mm
Height - Seated (Max) :
0.031 (0.80mm)
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
100 mA
Length :
5.6mm
Current - Saturation (Isat) :
205mA
Inductance Frequency - Test :
252 kHz
Test Frequency :
252 kHz
Mounting Style :
PCB Mount
Function :
Packaging :
Cut Tape
Width :
5 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Dimensions :
5.6 x 5 x 5mm
Brand :
Frequency Stability :
±20ppm
Application :
Automotive
Frequency - Self Resonant :
1.2MHz
Product Length :
5.6mm
Package :
Strip
Series :
SiT1602B
Product Width :
5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
No
Shielding :
Shielded
Spread Spectrum Bandwidth :
Inductance Tolerance :
± 10%
Material - Core :
Ferrite
RoHS :
Details
Current - Supply (Max) :
4.5mA
Q @ Freq :
30 @ 252kHz
Height :
5mm
Supplier Device Package :
Termination :
Standard
Product :
Power Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance :
2.2 mH
Ratings :
Frequency :
20 MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Features :
Minimum Quality Factor :
30
Core Material :
Ferrite
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Output :
HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply :
2.25V ~ 3.63V
Base Resonator :
MEMS
Package/Case :
2220 (5650M)
Depth :
5mm
Core Type :
Drum
Self Resonant Frequency :
1.2MHz
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Absolute Pull Range (APR) :
4-SMD, No Lead
Datasheets
B82442T1225K000
EPCOS (TDK) B82442T1225K000
B82442T1225K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TDK-Epcos stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD