B82442T1222K000
Mfr.Part #
B82442T1222K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
2220 (5650 Metric) 2220 (5650M)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 2.71A 38MOHM SMD
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.220 L x 0.197 W (5.60mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps) :
2.71 A
Application :
Automotive
Product Width :
5mm
Package / Case :
2220 (5650 Metric)
Shielded :
No
Height - Seated (Max) :
0.209 (5.30mm)
DC Resistance (DCR) :
38mOhm Max
Inductance :
2.2 µH
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Height :
5mm
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Width :
5 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation (Isat) :
6.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Self Resonant Frequency :
46MHz
Length :
5.6mm
Core Material :
Ferrite
Saturation Current :
6.3 A
Product :
Power Inductors
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Dimensions :
5.6 x 5 x 5mm
Type :
Wirewound
Core Type :
Drum
Product Length :
5.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+150°C
Frequency - Self Resonant :
46MHz
Series :
Termination :
Standard
Product Type :
Fixed Inductors
Minimum Quality Factor :
15
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Test Frequency :
7.96 MHz
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
SMD/SMT
2220 (5650M)
Q @ Freq :
15 @ 7.96MHz
Diameter :
Supplier Device Package :
Qualification :
AEC-Q200
Depth :
5mm
Tolerance :
±10%
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Product Height :
5mm
Inductance Tolerance :
± 10%
Package :
Bulk
Brand :
Datasheets
B82442T1222K000
EPCOS (TDK) B82442T1222K000
B82442T1222K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TDK-Epcos stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD