B82442T1106K050
Mfr.Part #
B82442T1106K050
Description
FIXED IND 10MH 46MA 112 OHM SMD
Fixed Inductors
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Packaging :
Tape and Reel
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
500kHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Resistance :
112Ohm
Pbfree Code :
yes
Q Factor :
25
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Current :
46mA
Max DC Current :
81mA
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e1
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Operating Temperature (Max) :
150°C
Special Feature :
FLAME PROOF
Depth :
5.3mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Test Frequency :
79.6kHz
Width :
5mm
Inductance Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Number of Functions :
1
Tolerance :
10%
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Length :
5.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Weight :
480.014126mg
Military Standard :
Not
Inductance-Nom (L) :
10000 µH
Inductance :
10 mH
Material - Core :
Ferrite
Terminal Shape :
J BEND
Height :
5mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) - Parallel :
112Ohm
Datasheets
B82442T1106K050
EPCOS (TDK) B82442T1106K050
B82442T1106K050 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD