B82442A1563J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B82442A1563J
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 310MA 800MOHM SMD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
7.8MHz
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Series :
SIMID
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Obsolete
Tolerance :
±5%
Features :
Current Rating (Amps) :
310 mA
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.220 L x 0.197 W (5.60mm x 5.00mm)
Type :
Drum Core, Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Inductance :
56 µH
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.209 (5.30mm)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Datasheets
B82442A1563J
B82442A1563J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TDK-Epcos stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD