B82442A1225K000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B82442A1225K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
FIXED IND 2.2MH 55MA 28 OHM SMD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
55mA
Frequency - Self Resonant :
1.2MHz
Q Factor :
30
Inductance-Nom (L) :
2200 µH
Number of Terminations :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Resistance :
28Ohm
JESD-609 Code :
e1
Length :
5.9mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Inductance :
2.2 mH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Shielding :
No
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Depth :
5.3mm
Operating Temperature (Max) :
150°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
DC Current :
55mA
Material - Core :
Ferrite
Surface Mount :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
DC Resistance (DCR) - Parallel :
28Ohm
Inductance Tolerance :
10%
Test Frequency :
252kHz
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
55mA
Military Standard :
Not
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
B82442A1225K000
EPCOS (TDK) B82442A1225K000
B82442A1225K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD