B82432T1182K000
Mfr.Part #
B82432T1182K000
Description
FIXED IND 1.8UH 1.05A 130MOHM SM
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Test Frequency :
7.96MHz
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
150°C
DC Current :
1.05A
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Package / Case :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
130mOhm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.7mm
Frequency - Self Resonant :
70MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
1.8 µH
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
1.8 µH
Inductor Application :
DC-DC Converter
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Reference Standard :
AEC-Q200
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
3.4mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
B82432T1182K000
EPCOS (TDK) B82432T1182K000
B82432T1182K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD