B82144A2685J000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B82144A2685J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8MH 80MA 30 OHM TH
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
80mA
Inductance-Nom (L) :
6800 µH
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Diameter :
5.2mm
Packaging :
Tape and Reel
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
30 Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
400kHz
Material - Core :
Ferrite
HTS Code :
Length :
14.8mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Weight :
1.09999g
Surface Mount :
No
Lead/Base Style :
Axial
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Current :
80mA
Rated Current-Max :
0.08A
Ratings :
Test Frequency :
10kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Resistance :
30Ohm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.205 Dia x 0.472 L (5.20mm x 12.00mm)
Package / Case :
Tolerance :
5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Q @ Freq :
60 @ 252kHz
Special Feature :
Q IS MEASUED AT 0.252MHZ
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
95Ohm
Packing Method :
TR, 14 INCH
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
LBC
Height - Seated (Max) :
Inductance :
6.8 mH
Datasheets
B82144A2685J000
EPCOS (TDK) B82144A2685J000
B82144A2685J000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD