B82144A2224J009
Mfr.Part #
B82144A2224J009
Description
FIXED IND 220UH 400MA 1.6 OHM TH
Size / Dimension :
0.205 Dia x 0.472 L (5.20mm x 12.00mm)
Military Standard :
Not
Length :
14.8mm
Rated Current-Max :
0.4A
Current - Saturation :
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Inductance :
220 µH
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
2.4MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
LBC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.8 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Shielding :
Unshielded
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Supplier Device Package :
Special Feature :
Q IS MEASUED AT 0.796MHZ
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) - Parallel :
1.6Ohm
Lead/Base Style :
Axial
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
1.6Ohm
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
400mA
DC Current :
400mA
DC Resistance (DCR) :
1.6 Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
5%
Inductance-Nom (L) :
220 µH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Ratings :
Q @ Freq :
50 @ 796kHz
Datasheets
B82144A2224J009
EPCOS (TDK) B82144A2224J009
B82144A2224J009 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD