B81141C1473M000
Mfr.Part #
B81141C1473M000
Description
CAP FILM 0.047UF 20% 440VAC RAD
Wire
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Applications :
EMI, RFI Suppression
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
440V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
32 Weeks
Series :
B81141
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.709Lx0.354W 18.00mmx9.00mm
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ratings :
X1
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Capacitance :
0.047µF