B81130C1333M
Mfr.Part #
B81130C1333M
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 275VAC RAD
Film Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Dielectric Material :
Polypropylene
Width :
5.0038mm
Length :
13.0048mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
11mm
Max Operating Temperature :
100°C
Reference Standard :
IEC60384-14
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
10.9982mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
33nF
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
275V
Packing Method :
TR
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PP
Lead Length :
6mm
Tolerance :
20%
Series :
B81130(LS 10MM)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
yes
Terminal Shape :
Wire
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated DC :
760V