B72660M0151K093
Mfr.Part #
B72660M0151K093
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
VARISTOR 240V 1.2KA 2SMD JLEAD
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Typ) :
240V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Capacitance @ Frequency :
170pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Max) :
264V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
Varistor Voltage (Min) :
216V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts :
150V
Current - Surge :
1.2kA
Energy :
11J
Factory Lead Time :
16 Weeks
Maximum DC Volts :
200V