B72540T0500K062
Mfr.Part #
B72540T0500K062
Description
VARISTOR 82V 2220
Product Category :
Clamping Current :
10A
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Varistor Voltage :
82V
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Voltage - Rated AC :
50V
Max Surge Current :
800A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage Tolerance :
10%
Voltage - Clamping :
135V
Max Voltage Rating (DC) :
65V
Length :
5.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Energy :
5.6 J
Capacitance :
1nF
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.02W
Resistor Type :
VARISTOR
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
65V
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
Dual
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C