B72540E3140S272
Mfr.Part #
B72540E3140S272
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
VARISTOR 24.5V 1.2KA 2220
Product Category :
Energy :
5.8J
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ) :
24.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Maximum AC Volts :
14V
Varistor Voltage (Min) :
20.83V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Varistor Voltage (Max) :
28.18V
Series :
Automotive, AEC-Q200
Maximum DC Volts :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistor Type :
VARISTOR
Current - Surge :
1.2kA
Capacitance @ Frequency :
15000pF @ 1kHz
Rated Power Dissipation (P) :
0.03W