B72530G1140S262
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B72530G1140S262
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR MLV 1210
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Varistor Voltage (Max) :
28.175V
Current - Surge :
400A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Circuits :
1
Maximum DC Volts :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Typ) :
24.5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Min) :
20.825V
Series :
Automotive, AEC-Q200
Energy :
1.6J
Maximum AC Volts :
14V
Capacitance @ Frequency :
3000pF @ 1kHz