B72530E1170K062
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B72530E1170K062
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 27V 400A 1210
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
2000pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Min) :
24.3V
Maximum AC Volts :
17V
Series :
Automotive, AEC-Q200
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Clamping Current :
2.5A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Surge Current :
400A
Varistor Voltage (Max) :
29.7V
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Typ) :
27V
Capacitance :
2nF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Maximum DC Volts :
22V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Clamping Voltage :
44V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Surge :
400A
Max Voltage Rating (AC) :
17V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.5mm
Max Voltage Rating (DC) :
22V