B72220S2131K101
Mfr.Part #
B72220S2131K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 205V 10KA DISC 20MM
Product Category :
Varistor Voltage (Min) :
184.5V
Series :
AdvanceD
Maximum AC Volts :
130V
Current - Surge :
10kA
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Capacitance @ Frequency :
1850pF @ 1kHz
Published :
Varistor Voltage (Max) :
225.5V
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Disc 20mm
JESD-609 Code :
e3
Varistor Voltage (Typ) :
205V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Placement :
Radial
Energy :
100J
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Circuits :
1
Maximum DC Volts :
170V
Datasheets
B72220S2131K101
Introducing EPCOS (TDK) B72220S2131K101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, B72220S2131K101 pinout, B72220S2131K101 datasheet PDF, B72220S2131K101 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72220S2131K101 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.