B72214S0131K551
Mfr.Part #
B72214S0131K551
Description
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 14MM
Product Category :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
560pF
Voltage - Rated DC :
170V
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Depth :
4.2mm
Diameter :
14mm
Lead/Base Style :
Radial
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
VARISTOR
Max Surge Current :
4.5kA
Voltage Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
130V
Max Operating Temperature :
85°C
Clamping Current :
50A
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
50A
Max Voltage Rating (DC) :
170V
Tolerance :
10%
Varistor Voltage :
205V
Voltage - Rated AC :
130V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
4.000004g
Voltage - Clamping :
340V