B72214Q0151K101
Mfr.Part #
B72214Q0151K101
Package / Case
Radial
Description
VARISTOR 240V 8KA RADIAL
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.8W
JESD-609 Code :
e3
Capacitance @ Frequency :
1100pF @ 1kHz
Resistor Type :
VARISTOR
Packaging :
Bulk
Varistor Voltage (Max) :
264V
Published :
Varistor Voltage (Typ) :
240V
Series :
EnergetiQ
Current - Surge :
8kA
HTS Code :
Circuit DC Voltage-Max :
200V
Varistor Voltage (Min) :
216V
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Energy :
85J
Pbfree Code :
yes
Number of Circuits :
1
Maximum AC Volts :
150V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-45°C~105°C TA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Maximum DC Volts :
200V